Emoce krávy - příběh mléka a masa

06.11.2016

Koupit si hovězí maso, nebo mléko. Jak neosobní. Málokdo, nebo snad nikdo nepřemýšlí nad tím, jak vlastně vzniklo. Že to není jen věc, produkt, ale že za tím je příběh živého zvířate, které cítí stejně, jako my.

A jaké jsou ty příběhy?

Hovězí maso pochází z býků a krav, které jsou ve výkrmnách (kde stojí uzavřené většinou v halách) nebo z pastvin, kde žijí celý život.

Z pastviny do vozu na převoz zvířat

Cítí se opuštěná. Cítí strach. Chycená v pasti. Pocit klaustrofobie a bezvýchodnost. Pocit ohrožení. Znepokojená. Hysterie.

Na jatkách, čekání na smrt

Citově zraněná. V šoku. Hysterie. Necitlivá k druhým, soustředí se jen na vlastní utrpení. Přemožená na všech úrovních. Otupělá, neví, co se s ní děje. Cítí se bezmocná. Konec.

Jak bychom se cítili my, kdyby se nám to dělo?

Proč by se zvířata měla cítit jinak?

Víte, že kravám se hned po porodu odebírá telátko? Málokde ji nechají alepoň jej olízat, usušit. Tele se umístí většinou do venkovních budek, kde tráví nějakou dobu samo. Vše pro větší produktvitu krav, větší dojivost a větší zisky.

Jak se cítí kráva když jí po porodu odeberou telátko? Několikrát za život... :-(

Ochuzená o telátko, o své dítě. Pocit zneužití. Beznaděj. Vylekaná. Čas se zastavil. Pesimistická a uzavřená. Přemožená. Nepoznává se. Otupělá. Zklamaná. Bezvýchodná ztráta radosti.

A jak se cítí telátko, které se ocitne samo, v boudičce?

Deprese. Sklíčené. Pocit totální osamělosti a beznaděje. Je to nepřijatelné a hrozivé a přitom s tím nemůže nic udělat. Nepřijímá tu situaci. Otupělé. Deprese a skleslost.

Proč by se měla kráva cítit jinak, než kterákoli jiná máma?

Proč by se mělo telátko cítit jinak než kterékoli dítě, mládě na světě?