Kůň se necítí bezpečně s člověkem

10.10.2018

Minulý rok ke konci dubna jsem si koupila svého prvního koně. Jeho minulost úplně neznám, koupili ho tenkrát nezkušené dceři, jemu mohlo být lehce přes tři roky a když nevěděla jak ho vést začal dělat neplechu a využil svých sil a shazoval ji dolů a až si jednou zlomila ruku, když ji shodil na zem. Pak ho prodali a koupila jsem ho já. Ze začátku jsem si nevěřila na něm a když mě poprvé shodil tak jsem se bála jezdit sama ven, takže jsem omezila ježdění na co nejméně. A snažila se jezdit ven s druhým koněm. Od letošního roku jsem se rozhodla s ním více pracovat. Jednou se stalo, že ze začátku chodil krásně, pak mu přeplo a několikrát se mě snažil sundat. Zajímavé že jsem se udržela, od té doby mě vnímal jinak. Pracoval super, to si pamatuji, že 4 měsíce snad nehodil kozla. No pak přestala se mnou jezdit kamarádka do terénu a já se bojím zase jezdit sama ven. Chodíme na malé procházky, ale jdu max jednou za týden a to se všeho leká. Ke konci léta mě na louce shodil na kyčel až jsem jela na pohotovost, nechtěl projet kousíček mezi lesem a polem a to předtím tam normálně prošel. Nechápala jsem to a od té nehody jsem tam nejela ani nemám s nikým jiným tam jet (myslím kamarádku na koněm). Přemýšlela jsem i o prodeji... Ale pak si vzpomenu, ze za ten rok se hodně uklidil ale já se bojím že když se mu něco nebude líbit tak sílu obrátí proti mě jako na louce. Snažím se s ním navázat pěkný vztah, ale pak to používá proti mě.

Dívala jsem se na něj a cítila jsem jeho zvědavost, že s ním někdo komunikuje... Přišel mi takový otevřený, učenlivý...

Jako by člověk byl jeho stádem a on se chová podle toho, jak se cítí jeho stádo. A začalo to tou první holčinou, která pro něj nebyla dost uvnitř silná, aby se s ní cítil bezpečně.
Cítil se jí přemožený na všech úrovních. Nepoznával se, podřizoval se její vůli. Jako by tomu strachu v ní. Toužil po minulosti, klidu a pocitu bezpečí. Cítil se frustrovaný ze vztahu s člověkem. Osamělý, pocit izolace. I když mu to bytostně nevyhovuje, být sám, smiřuje se s tím, cítí se bezmocný. Tento život mu ale nevyhovuje. Toužil být spolehlivý pro člověka, ale ztratil jako by radost z toho spojení, protože to nebyl vztah, ale jen povinnosti pro něj.

On hledá jako by vztah a oporu v člověku. A tím, že se ona bála, začal se bát taky, nelíbilo se mu to. V tom pocitu uvízl, že je člověk nespolehlivý. Jak jste prokázala tu svou sílu a useděla to, tak vám začal věřit, protože jste vy věřila sobě. A s druhým koněm se cítil taky bezpečněji.

Pošlu vám kuličky a ty mu pomůžou dostat se z toho pocitu tenkrát, otevřít se znovu a zkusit vám uvěřit. 

Četla jste Tao koně od Lindy Kohanov? https://www.synergiepublishing.com/cs/shop/sebepoznani-osobni-rust/000230_tao-kone.php

Určitě si ho přečtěte. Pochopíte sebe i jeho, vaši cestu, proč... Přijde mi jako dar pro vás, pomůže vám najít svou sílu a sebevědomí. Je jako vaše zrcadlo, tak , jak se budete vedle něj cítit, tak se bude chovat. Důležité je, být upřímná pravdivá k němu i k sobě. Přiznejte mu svůj strach z jeho síly (a zároveň váš strach z vaší síly), budte k němu otevřená a uvidíte zázraky.. Hlavně si na nic nehrajte a nesnažte se potlačovat pocity, on na to reaguje...Když si dáte čas a trpělivost jít krok po kroku s ním, k němu a zároveň k sobě, bude to úžasné pro vás oba.