Příběh koně

11.05.2018

Anglický plnokrevník, který běhá dostihy. Velmi slibný původ. Bude vyhrávat?

Podzim 2017.

Při nacítění na něj jsem hned vnímala, že má velké charisma. Napřed jsem měla pocit, že ho běhání nebaví, že to nechce, ale potom mi přišlo, že to jeho jako by uražená hrdost, která to nechce, která dělá, že ho to nezajímá, protože...

Někdy od 3 let se cítí zneuctěný. Zažil výsměch nebo ponížení na veřejnosti. Cítil se až ohrožený. Cítil se neceněný. Sám si je vědom své hodnoty, ale nepřicházelo mu potvrzení z venčí. Nechápal, proč není ceněn, přestože splnil úkol. Cítil se odmítnutý, začal ustupovat z pozic, přestal se snažit. Dusil to v sobě. Špatně snáší kritiku. Touží dostát své hrdosti, snaží se, ale byl neustále srážen psychicky dolů. 

Tady bylo velmi důležité, aby s ním dál trenérka a všichni okolo, žokej, jednali s úctou. Aby mu věřili a chválili ho, uznávali ho.

Zima 2017.

Má potenciál vyhrávat?

Ano, ale brání mu v tom zkušenost, kterou měl ve 3 letech s nějakým jezdcem, žokejem... Jako by to navazovalo na to předešlé, jde to po vrstvách.

Cítil se být jím dotčený fyzicky, až jako by mu to způsobilo trauma. Nevnímá ale závažnost toho. Od té doby mu vadí tlak na kůži. Má nechuť cokoli dělat a jít vpřed. Jako by sám za sebe hodil kotvu. Cítí se poražený. Neměl volbu. Zlenivěl. Cítí se strnulý, pomalý a neprůbojný. Má nedostatek vitální síly. Snažil se to tenkrát užít si to plnými doušky, vytěžit co nejvíc pro sebe, ale bylo mu v tom zabráněno. Tak se snaží zapomenout.

Jako by potřeboval spíš v sedle povzbudit a věřit mu, nechat ho, ale bylo to spíš fyzicky a to ho rušilo a rozhodilo, vzalo mu to radost z toho, chuť zrychlit. Doporučení brát na to ohledy v tréninku i při dostizích. 

Jaro 2018.

Koník úplně ožil, je to na něm vidět v tréninku :-). 

Cítila jsem úplně jeho radost z mého napojení na něj, až mě to rozplakalo...

Ptala jsem se ho, jestli mu ještě něco chybí k tomu, aby vyhrával :-) a vyšlo mi, že...

se po kastraci cítil přemožený na všech úrovních. Nepoznával sám sebe. Unikla mu spousta energie, zpomalil se. Cítil z toho úzkost, pocit změny osobnosti. Nedokázal se přes to přenést. Cítil se nedostatečný, ochuzený. Cítil se zneužitý, nemohl si naplno užívat sám sebe. Toužil, snažil se být sharmonizovaný, ale nešlo to, byl tím znepokojený.

Už je to druhý kůň, který mi o to sám řekl, o traumatu z kastrace. 

Mám pocit, že se s tím nemůžou vyrovnat a změní je to. A není se čemu divit... A když se podívám, jak to změní chování psů a kocourů, co teprve koní. 

Myslím, že po tomto pořádně ožije... :-). Bude vyhrávat. Už může, už je sám sebou.